ORGANICKÉ POTRAVINY, návrat k přírodě
ORGANICKÉ POTRAVINY
Organická strava je založená na konzumaci produktů a potravin, které pocházejí z ekologického zemědělství. Jejím základním pilířem je upřednostňování kvality před kvantitou a cílem je poté získání hodnotných potravin při současné ochraně životního prostředí, etickém přístupu ke zvířatům, šetření zdrojů a ochraně zdraví.
EKO FARMY
Výhody potravin z ekofarem
- Ničím nepozměněná a lahodná chuť
- Výživová hodnota je vyšší než u klasických produktů
- Neobsahují rafinovanou mouku, rafinovaný cukr ani umělá sladidla či barviva
- Mají vyšší obsah vitaminu C, minerálních látek, antioxidantů a dalších pro tělo významných látek
- Chrání organismus před aditivy a chemikáliemi používanými v produkci běžných potravin
- Jejich pravidelná konzumace snižuje riziko kontaminace organismu pesticidy
- Neobsahují žádná aditiva
Dnešní doba by se však bohužel dala nazvat spíše dobou jedovou, jak trefně ji také nazvala i paní profesorka Strunecká. Souhrnně řečeno - spektrum látek, které na nás působí ( pesticidy, ftaláty, těžké kovy, dioxiny, hormony, pesticidy, antibiotika atd.) je v dnešní době už prokazatelně odpovědné za vznik a rozvoj obezity, chronické únavy, poruch imunitního systému ( alergie, astma), poruch reprodukce, nádorových, hormonálních poruch , zánětů a mnohých dalších. A tento problém se netýká jen lidí, ale v posledních letech bozužel také domácích mazlíčků.
Vzpomínáte na dětství ? Možná jsme neznaly žádné superpotraviny, ale také žádné polotovary a další vymoženosti dnešní "moderní" chemické doby. Vše bylo lokální a doma čerstvě připravnené či uvařené. Neměli jsme hojně alergie či atopie už od plenek a v dospělosti neměly páry problém s otěhotněním, jako dnes. Rostoucí počet dnešní populace s metabolickým syndromem a cukrovkou druhého typu je také alarmující. Tuto "moderní" dobu lidé začli praktikovat i u svých mazlíčků. Koupí se granule v akci a o pejska, či kočičku je postaráno. Dříve či později však mazlíčka začnou trápit kožní problémy, trávící problémy jako nadýmaní a průjmy ...
Proč dnešní strava není plnohodnotná ?
- Ozařování potravy za účelem prodloužení skladovatelnosti.
Fast foody pro lidi, mrtvá hmota- granule pro zvířata.
Radioaktivní látky uvolněné při jaderných zkouškách, haváriích i provozu jaderných elektráren se dostávají do půdy i rostlin, které jsou na ní pěstovány.
Stále větší znečištění vody, vzduchu a půdy různými odpady, chemikáliemi a průmyslovými zplodinami zamořuje úrodu.
Přemíra jednoduchého cukru v potravinách.
V potravinářství jsou používána barviva, vosky, emulgátory, bělící látky a další aditiva
Velké množství plodů je sklízeno a přepravováno ještě dříve, než dozrají - přirozená zralost je však nezbytná pro dosažení plné výživné hodnoty ovoce nebo zeleniny.
Používání insekticidů a chemických hnojiv - zanechávají rezidua na potravinách a v půdě a ničí půdní mikroorganismy.
Vyčerpání půdy způsobené nadměrnou produkcí. Potraviny vypěstované na takové půdě jsou i přes chemické hnojení nutričně chudé. Chemická hnojiva zajišťují vyšší výnosy, ale ne kvalitní obsah potřebných látek (doporučuji přečíst starší článek "proč je minerální rovnováha tak důležitá").
Krmivo pro zvířata je na tom o poznání ještě hůře. Nejen že obsah krmiva jsou veškeré zbytky a odpad z kafilérie, ale někteří výrobci nemají problém jako zdroj živočišné bílkoviny mít namletou podrážku od bot (doporučuji přečíst knihy "kočky by kupovaly myši" a "psy by žili dlhsie keby..").
NEZAPOMÍNEJME NA ŽIVOU STRAVU
Živá strava je pojem, který je spojován především s obsahem enzymů ve stravě.
I přesto, že zjistíme typ metabolismu jedince (ať už zvíře či člověk), nastavíme vhodné poměry makrosložek ve stravě, zajistíme dostatek vitamínů, minerálů i antioxidantů, strava bude odpovídat vlastní krevní skupině apod. Bez enzymů způsobujících "živost" stravy se naše snaha o vyvážené jídlo nedočká "dokonalosti" (v dlouhodobé časové perspektivě).
Příklady "živých" potravin
- Syrové ovoce a zelenina, smoothie, čerstvě lisované šťávy, klíčené potraviny (hrách, fazole, obilí, různá semínka), sušené ořechy a semena (pozor na plísně), kvašená zelenina, fermentované sójové výrobky (omáčky, miso, natto).
Enzymy jsou klíčové v řadě onemocnění a poruch imunitního systému !
Jakmile se začneme zaměřovat na příjem enzymů v potravě, velmi rychle zjistíme, že trávicí trakt protestuje v podobě nadýmání, plynatosti nebo vznikem průjmů. Důvodem je nárazově zvýšený příjem enzymů, nacož organismus není zvyklý, neumí jej zpracovat a reaguje na to tímto jediným možným způsobem. Proto začínáme pozvolna. Ať už u sebe či u svého mazlíčka.
POZOR NA PLÍSNĚ V POTRAVINÁCH
Nebezpečí se skrývá především v látkách, které vznikají jako produkt jejich látkové přeměny-mykotoxiny. Jde o jedovaté látky, které se vyskytují zejména na ořechách, obilovinách, ale i na celeru, jablkách či hroznovém víně. Podle OSN pro výživu a zemědělství (FAO) je až 25% plodin napadených právě mykotoxiny, z nichž nejfrekventovanějším je aflatoxin. Ten se vyskytuje zejména v burských oříšcích, sóji ale také třeba i v koření. Při pravidelné konzumaci potravin obsahujících aflatoxiny může dokonce dojít ke vzniku rakoviny jater a ledvin. Navíc škodí i zemědělským zvířatům, které lidé poté konzumují, takže situace je alarmující.
Boj s aflatoxiny patří k nejzávažnějším toxikologickým problémem dneška.
Jak potraviny vybírat
• všímat si na obalu potravin datum spotřeby
• nekupovat prošlé potraviny a nepodávat je ani svým mazlíčkům !!!
• nekonzumovat potraviny se změněnými vlastnostmi (vzhled, chuť, vůně)
• skladovat potraviny v suchu, chladu a dobře uzavřené
• nevykrajujte plesnivé části ovoce, zeleniny, sýrů, džemů a jiných potravin ->
VYHOĎTE CELOU POTRAVINU! ROZHODNĚ NEPATŘÍ ANI VAŠIM MAZLÍČKŮM! URČITĚ JIM NEPATŘÍ ANI ŽADNÉ ZBYTKY, POTŘEBUJÍ STEJNĚ TAK KVALITNÍ STRAVU, JAKO LIDÉ. TI SI MOHOU VYBÍRAT SVOU STRAVU, NICMÉNĚ ČTYŘNOHÝ MAZLÍČEK JE ODKÁZANÝ NA VÁS A MUSÍ JÍST TO, CO MU DÁTE VY. PROTO PROSÍM PŘISTUPUJTE ZODPOVĚDNĚ, JAK SVÉHO MAZLÍČKA KRMÍTE.
• nenechávejte zbytečně dlouho otevřené konzervy, maximálně 3-5 dní v chladničce
Nikol ♥